Autografy twórców ?Tajemnicy Westerplatte? dla uczniów Gimnazjum nr 24 (19 lutego 2013)

Wpisany przez Ewa W. Prałat

Dnia 19 lutego 2013 roku w kinie ?Rialto? miała miejsce poznańska premiera filmu pt. ?Tajemnica Westerplatte?. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem - Pawłem Chochlewem, kompozytorem, zdobywcą Oscara ? Janem A. P. Kaczmarkiem oraz odtwórcą głównej roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego, aktorem Robertem Żołędziewskim, którzy  specjalnie na prośbę polonistki dla uczniów naszej szkoły złożyli autografy. Zostały nam również przekazane, przez światowej sławy kompozytora Jana A. P. Kaczmarka, miłe słowa otuchy i wsparcia odnośnie likwidacji naszego gimnazjum.

W filmie pt. ?Tajemnica Westerplatte? ukazana jest bohaterska obrona Westerplatte, które zostało zaatakowane przez hitlerowskie Niemcy dnia 1 września 1939 roku o godz. 4.45 i stało się początkiem II Wojny Światowej.

Ponad 200 polskich żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego dzielnie broniło się do 7 września 1939 roku.

Straty niemieckie w bitwie o Westerplatte według oryginalnych szacunków polskich wynoszą ok. 300 zabitych i 700?1000 rannych, jednak według nowszych danych wynoszą one około 300 zabitych i 400 rannych niemieckich żołnierzy, wobec 20 poległych i ok. 50 rannych po stronie polskich obrońców. ?Obrońcy Westerplatte, którzy wytrwali na straceńczej placówce do 7 września, odpierając 13 szturmów, swą postawą i determinacją zyskali nie tylko sławę, ale i demonstracyjnie okazywany szacunek przeciwnika, co w całej kampanii było czymś wyjątkowym. Niemcy nazywali nawet Westerplatte "małym Verdun", co miało obrazować furię natarcia ich żołnierzy na placówkę [Wikipedia].

oprac. mgr Ewa W. Prałat