Młodzież Gimnazjum nr 24 na spektaklu profilaktycznym ?Carpe diem? (24 października 2011)

poniedziałek, 03 grudnia 2012 11:40

24 października 2011 roku w Piątkowskim Centrum Kultury ?Dąbrówka? Teatr Profilaktyczny im. Marka Kotańskiego z Krakowa, zaprezentował  spektakl pod tytułem ?Carpe diem". Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Prewencji KWP w Poznaniu.

Przedstawienie teatralne zgromadziło liczną publiczność, w tym przedstawicieli placówek szkolnych, pedagogów i psychologów pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, oraz policjantów realizujących problematykę demoralizacji nieletnich. Najważniejszym widzem była jednak młodzież. Spektakl obejrzeli uczniowie z klasy 2c, 2d i 2e Gimnazjum nr 24 oraz uczniowie innych gimnazjów poznańskich.

Przedstawienie ukazywało życie nastolatków, którzy przypadkowo poznali się podczas festiwalu muzycznego i chociaż są zupełnymi przeciwieństwami, magnetyczny urok chłopaka, który od samego początku imponuje bezproblemowym podejściem do życia i spontanicznymi decyzjami, przyciąga       i intryguje dziewczynę. Przypadek, czy przeznaczenie, a może coś jeszcze innego sprawia, że od września Michał zamieszka w mieście Kamili i od tego czasu ma olbrzymi wpływ na jej życie i związek z Piotrkiem. Aby poznać prawdę o Michale, Kamila uległa jednorazowej pokusie spróbowania ?dopalaczy", która okazała się pułapką prowadzącą w świat nałogów, pułapką, z której nie umiała sama wyjść, a najbliższych odtrąciła. Jednak, jak mówi Michał, ?kto nie ryzykuje, nic nie traci     i nic nie zyskuje..." Jaka jest cena przyjaźni z Michałem i czy jest to bezinteresowna znajomość, skoro Kamila podejmuje ryzykowną decyzję zmiany swoich życiowych wartości i w ciągu roku ponosi tego konsekwencje, tracąc wszystko, co miała, zyskując same problemy?

Prezentowany spektakl pt. "Carpe diem" to bardzo atrakcyjna forma przekazu treści profilaktycznych dotyczących uzależnienia od narkotyków. Aktualność tematu, wartka akcja i nastoletni bohaterowie przeżywający swoje dramaty, są ogromnym atutem przedstawienia. Nie bez znaczenia dla oceny zdarzenia pozostaje także wysoko oceniany warsztat i zaangażowanie prezentujących się na deskach teatralnych aktorów. Jest to pozycja z całą pewnością godna polecenia wszystkim, którzy są choć odrobinę świadomi "nieznośnej lekkości bytu".

Po spektaklu odbyła się dyskusja z udziałem młodzieży na temat uzależnień m.in. od narkotyków i dopalaczy oraz wystąpienie przedstawiciela policji poznańskiej pana Damiana Szamrety na temat odpowiedzialności karnej nieletnich za popełniane czyny karalne oraz przejawy demoralizacji.

przygotowała: Marzena Jania-Kowalska